Większość oprogramowania potrzebnego przy korzystaniu z Internetu można znaleźć na bezpłatnych CD-ROM-ach dołączanych do czasopism komputerowych. Innym źródłem oprogramowania jest sama sieć.
Programy pocztowe - za pomocą programów pocztowych możemy prowadzić zwykłą korespondencję, łączyć się z grupami i listami dyskusyjnymi. Dodatkowo programy pocztowe pozwalają na przesyłanie plików (w tym niestety również wirusów), możemy również skorzystać z takich usług jak WAIS, Świstak, czy wyszukiwania potrzebnych nam plików w sieci.
Przykładowe programy pocztowe: Outlook Express, Netscape Messenger, Eudora, Pegasus Mail, UNIX-owy pine.
Przeglądarki - zasadniczym zadaniem przeglądarek jest umożliwienie poruszania się po "światowej pajęczynie", czyli oglądanie stron WWW. Jednak możemy je wykorzystać również do wyszukiwania i ściągania plików, połączenia się z listą lub grupą dyskusyjną, a także wysłania i obejrzenia poczty, połączenia się z usługami Świstaka.
Przykładowe przeglądarki: Microsoft Internet Explorer, Opera, Netscape Navigator/Communicator, Sylaba Komunikator.
Przesyłanie plików - istnieje kilka programów dedykowanych do obsługi FTP, możemy je wykorzystywać nie tylko do ściągania plików na swój komputer, ale na przykład do umieszczania własnej strony WWW na serwerze.
Przykładowe programy do przesyłania plików: CuteFTP, NetFinder, WS_FTP, LeechFTP.
Telnet - jest to bardzo skuteczne narzędzie do łączenia się przez Internet xe xdalnymi komputerami i korzystania z zainstalowanych na nich programów lub uzyskiwania dostępu do serwerów UNIX-owych.
Przykładowe programy: evan, NetTerm, F-Secure SSH.
IRC - programy do prowadzenia pogawędek w sieci.
Przykładowe programy: mIRC, Bezerk, ShadowIRC, Mirosoft Chat.
Wideokonferencje, Internet Telefon - jeśli przesyłanie wiadomości tekstowych Ci nie starczy, możesz za pomocą odpowiedniego oprogramowania porozmawiać lub nawet widzieć osobę, z którą prowadzisz pogawędkę.
Przykładowe programy: ClearPhone, CU-SeeMe, Internet Phone, Microsoft NetMeeting, VDOPhone.
Oczywiści do pracy z Internetem przydadzą Ci się również inne programy, np. programy antywirusowe (McAfee VirusScan, Norton AntiVirus), programy graficzne (Paint Shop Pro, ACDSee, Graphics Workshop), programy do kompresji danych (WinZip, WinRar), edytory HTML (Home Site, Skryba, Pajączek, Hot Metal Pro), programy do obsługi dźwięku i animacji (WinAmp, Real Player, QuickTime Player), programy do kopiowania serwisów WWW na własny dysk (Teleport Pro, Power Net), itp.